Yeni Pet Sahibi Olmak
Köpek Seçimi
Petinizin Yaşı
İlk Yardım Prosedürleri
Agresif Kedi ve Köpekler
Köpeklerde Saldırganlık
Yavru Kedi Bakım Kılavuzu (Kitapçık)

 

Randevular, aşı takibi, size özel bilgiler... Kliniğimize kayıtlıysanız aşağıdaki formu kullanarak tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
(Hazırlık aşamasında)
Pet Adı:
Sahip Adı:
 

 

Tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Petinizle ilgili sorularınızı aşağıdaki alana girebilirsiniz
e-Posta
Adınız
Sorunuz:
 

Önceki Sorular

? Bu Bölüm Hazırlık Aşamasındadır.

 

KEDİ VE KÖPEKLERDE SALDIRGANLIK

Ötenazi konusu dışında, hayvanlardaki saldırgan davranış biçimleri petler hakkındaki tartışma konularının en zorudur. Buna rağmen, veteriner hekimler ve insan toplulukları açısından ötenazi gerektiren en belli başlı nedenin hayvanlardaki davranış bozuklukları olduğu anlaşılmıştır. Biz ötenaziyi, çaresiz bir hastalığa yakalanmış bir hayvanın acılarını merhamet duygusuyla dindirmek olarak düşünmeye hazır olduğumuz halde ötenazi uygulanan birçok petin davranış bozuklukları nedeniyle bu durumla karşılaşmış olduklarını unutmamalıyız. Ve bu nedenle yapılan ötenazi uygulamasına kesinlikle karşıyız.

Petlerin saldırgan davranışları hiç gecikmeden önlenmelidir. Bu davranış ne kadar uzun süre devam ederse değiştirmesi o kadar güç olur. Bu problemle ilgili yardım istemek için birisinin zarar görmesini beklemeyin.

Bazı davranış bozuklukları tıbbi sorunlar sonucu ortaya çıkar. Bir veteriner hekimin yapacağı detaylı bir muayene içerde yatan tıbbi nedeni ortaya çıkarabilir. Bir köpek, herhangi bir yara veya doğuştan olan bir bozukluğa bağlı olarak saldırgan davranışlar sergileyebilir. Kalça dysplasia’sı ve araba kazasına bağlı yaralanmalar, kaniş cinsi hayvanların birçok saldırgan davranış vakalarının nedeni olabilir. Ayrıca diş problemleri, kronik deri hastalıkları bir peti huzursuz yapabilir ki bu da toleransını azaltarak saldırganlık sonucunu doğurabilir.

Pet davranışları yeni ve gelişmekte olan bir alandır. Veterinerinizin, saldırgan davranışların düzeltilmesi ile ilgili tavsiyeleri olabilir fakat yine de çoğu zaman veteriner hekimler bu gibi tavsiyeler için kendilerini yetkili bulamayabilirler çünkü eğitimleri davranıştan ziyade ilaç ve tedavi yönündedir.

Eğer pet sağlıklı ise ve başta anlatılan yöntemler davranış bozukluklarını düzeltmekte yararlı olamıyorsa, sertifikalı bir davranış bilimciyle temasa geçmek tavsiye edilebilir. Bu kişi, hayvan davranışları konusunda uzmanlaşmış bir veteriner hekimdir. Ele alınmamış saldırgan davranışlar potansiyel tehlike demek olduğundan uzmanlar genellikle peti ve sahibini görmek isteyecektir.

Bir pet köpek veya kedi, 15 yıllık bir duygusal, fiziksel ve parasal bağlantıdır. Önceden biraz planlama yaparak bunu ödüllü bir deneyime çevirmek mümkündür. Pet sahiplenmeyi düşünen kişiler, kendilerini eğiterek saldırgan bir pete sahip olmuş olmakla sonuçlanabilecek bir maceraya atılma şanslarını azaltabilirler. Pet davranışlarıyla ilgili birçok iyi kitaplar, broşürler ve web siteleri bulunmaktadır ve bunlarda değişik ırklarla ilgili ayrı ayrı birçok bilgi bulunmaktadır. Kitaplar ve web sitelerinden yararlanılarak belli ırkların ve genel olarak belli ırkların ve genel olarak bütün petlerin bakımı ve küçük bir yavru köpek veya kedinin büyütülmesi konusunda bilgi edinilmesi kuvvetle önerilmektedir.

Bir köpek veya kedi yavrusu alacağınız zaman yavrular arasından en agresif veya en ürkek olanını seçmeyin. Size gelen, cana yakın, neşeli bir hayvanı seçin. Daha sonra, yavru minikken onun birçok değişik durum, kişi ve diğer hayvanlarla deneyimler yaşamasına izin verin. Petinizin sosyal olarak yetişmesi için buna erken başlamak çok önemlidir ve bu aynı zamanda onun dünya ile başa çıkabilmesine yardımcı olur.

Eğer saldırgan olarak bilinen yetişkin bir hayvanı sahiplenmek istiyorsanız, beklentileriniz hakkında gerçekçi olmalısınız. Sorun daha önceki çevre koşulları ile ilgili olsa bile saldırgan bir hayvanı rehabilite etmek yine de büyük bir projedir. Onun yalnızca sevgi ve şefkatle normale döneceğini sanmak yanlış olur. Petiniz değişebilir fakat bu sevgi, ısrarlı bir uğraş ve çok zaman gerektirir. Saldırgan bir pet büyük bir sorumluluktur, özellikle çevrede küçük çocuklar bulunuyorsa! Eğer bir pet saldırganlık işaretleri veriyorsa en önemli iş hemen yardım almaktır. Ne yaparsanız yapın ama sakın gecikmeyin.

Köpek Isırır

Köpeğiniz Birisini Isırırsa

Bir köpek sahibi olarak köpeğinizin komşuyu, postacıyı veya karşılaşabileceği herhangi birini ısırmamasını sağlamak gibi bir sorumluluğunuz vardır. Bu yalnızca, köpek ısırmasının acı vermesi veya ısırılanın şekil bozukluğuna uğramasıyla sonuçlanması değil, aynı zamanda sizi binlerce dolar zarara sokması bakımından da önemlidir. Bir tek ısırma olayı bile ev sahibinizle sorunlar doğurabilir ve hatta yerel yönetimler köpeğinize ötenazi yapılmasını bile isteyebilirler.

Felaketi Önleme

Köpek ısırma olaylarını ve bunların sonuçlarını önlemek konusunda köpek sahiplerinin bazı sorumlulukları vardır:

  • Bir köpek almadan önce soyunu (cinsini) öğrenin ve onun karakteristik davranışları ile ilgili sorunlarla başa çıkıp çıkamayacağınızı hesaplayın. Bazı cinsler ısırmaya diğerlerinden daha meyillidirler.
  • Köpeğinizi, daha yavru iken sosyalleştirmeye başlayın ve bunun için olumlu teknikler kullanın. Yavru iken insanlara pek açık olmayan bir köpek, büyüyünce onları korkutabilir.
  •  Köpeğin vereceği uyarı sinyalleri için kendinizce mazeret bulmayın. Bu işaretler uygun bir şekilde ele alınmalıdır.
  • Tasma kullanmakla ilgili kuralların dışına çıkmayın.
  • Erkek köpeklerin kısırlaştırılmasını sağlayın çünkü bu onların saldırganlık eğilimini azaltır.
  • Köpeğinizin bütün insanlara karşı dostça davranmasını sağlayın. “Köpekten kimi benimseyip kimi benimsemeyeceği konusunda bir ayırım yapmasını beklemek” gerçekçi olmaz.
  • Eğer köpeğiniz agresif davranıyorsa bunu görmezden gelmeyin. İlk iş bir veterinere başvurup bir sağlık sorunu olup olmadığını anlamaktır. Bundan sonra, davranış konusunda uzmanlaşmış bir veteriner hekime, ehil bir hayvan davranış bilimcisine, veya saldırganlık konularında tecrübeli bir köpek terbiyecisine gidebilirsiniz.
     

 

Tüm Hakları Yeşil Park Veteriner Kliniğine Aittir. İzinsiz Kopyalanamaz
Barbaros Bulvarı Ressam Hamdi Bey Sk. No 14/1 Beşiktaş - İstanbul
Tel: 0212 327 8803 Fax: 0212 327 8557 e-posta: info@yesilpark.com