Yeni Pet Sahibi Olmak
Köpek Seçimi
Petinizin Yaşı
İlk Yardım Prosedürleri
Agresif Kedi ve Köpekler
Köpeklerde Saldırganlık
Yavru Kedi Bakım Kılavuzu (Kitapçık)

 

Randevular, aşı takibi, size özel bilgiler... Kliniğimize kayıtlıysanız aşağıdaki formu kullanarak tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
(Hazırlık aşamasında)
Pet Adı:
Sahip Adı:
 

 

Tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Petinizle ilgili sorularınızı aşağıdaki alana girebilirsiniz
e-Posta
Adınız
Sorunuz:
 

Önceki Sorular

? Bu Bölüm Hazırlık Aşamasındadır.

 

İLK YARDIM PROSEDÜRÜ

İlk yardımı başarıyla uygulayabilmek için öncelikle olabilecek her şeye hazırlıklı ve sakin olmalısınız. Siz sinirli ve panik içinde hareket ederseniz köpeğiniz de aynı derecede sinirli ve panik olur çünkü ya çok ağrısı vardır, ya da çok korkmuştur. Köpeğiniz ağrı içindeyken yardım etmeniz için size baktığında siz onun etrafında sinirli bir şekilde koşuştururken onun nasıl tepki vereceğini bir düşünün. Bu durumda köpeğiniz çılgına dönebilir. Ancak siz durum karşısında sakin ve kontrollü davranırsanız köpeğiniz daha sakin olur, size ona yardımcı olmak için daha fazla olanak sağlar. Eğer köpeğinizin sinirli olduğunu fark ederseniz onu sakinleştirmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolu önce onu düzgün bir şekilde zapt etmek olur ve böylece onun hareket etmesini engellemiş olursunuz. Köpeğinizin hareket etmesi, panik olması ve sinirli bir şekilde ağrıdan kurtulmaya çalışması onun doğal reaksiyonudur, bu nedenle onu dikkatlice zapt etmek zorunluluktur. Bu amaçla köpeğinize bir ağızlık takabilirsiniz, veya aynı amaçla ağzını bağlayabilirsiniz (sargı bezi vs ile)Bunun için bağı burnun etrafında düğüm çene altına gelecek şekilde sıkıca bağlayıp boynun arkasından boynuna doğru ikinci bir düğüm atabilirsiniz. Köpeğinizin durumunun daha kötüye gitmemesi için mümkün olduğunca onun hareket etmesini engellemeye çalışın.

Eğer köpeğinizin şiddetli kanaması olduğunu fark ederseniz kanamayı hemen durdurmaya çalışmalısınız. Bölgeyi oksijenli su ile silerseniz en azından kolayca enfeksiyon kapmasını engellemiş olursunuz. Sonra kanı durdurması amacıyla yaraya yeterine bandaj uygulamalısınız.Ciddi yaraların köpeğinizin şoka girmesine yol açması açısından dikkatli olmalısınız.

Eğer köpeğinizi yaralayan bir yanma olayı ise hemen müdahale etmeli ve bölgeyi soğutmalısınız. Eğer yanık elektrik çarpmasından olmuşsa bölgeye yanık merhemi ya da kremi uygulayın ve bölgenin temiz kaldığından emin olun. Eğer kimyasal bir yanıksa bölgeyi acilen bol soğuk su ile yıkayın. Suyun bölgenin tam üstüne doğru aktığından emin olun. Bölge şişebilir. Bu durumda bölgeye bir buz torbası bağlayın.

Eğer köpeğiniz nefes almıyorsa kalp atışlarını kontrol edin. Köpeklerin kalbi sol omuzlarının tam altında lokalize olmuştur. Eğer kalbi atmıyorsa ve bundan eminseniz hemen kalp masajı yapmanız gerekiyor demektir. Bunun için köpeği sırt üstü pozisyona çevirin ve avuç içinizi köpeğin göğüs boşluğunun alt kısmına yerleştirin. Ritmik pompalama hareketleriyle köpeğin göğüs boşluğuna bastırın. Eğer kalbi bir kez atarsa veya başlangıçta atıyorsa ama nefes almıyorsa suni solunum yapmalısınız. Bunun için iki kişiye ihtiyacınız var. Köpeğin ağzını açın ve boğazının tıkalı olup olmadığını kontrol edin. Bir kişiden köpeğin dilini ağzından dışarı çekmesini isteyin. Öylece köpeğin kendi diliyle tıkanıp boğulmasını önlersiniz. Diğer kişi elini köpeğin ağzının çevresini elleri ile sarmalı ki hava ağzının kenarlarından dışarı sızmasın. Köpeğin ağız ve burnunun ön kısmından hızlı nefesler vererek içeri doğru üfleyin. Üç hızlı nefes üfledikten sonra yüzünüzü köpeğin yan tarafına çevirerek onun nefes alıp almadığını dinlemelisiniz.

Mümkünse, ilk yardım uygulaması yapmaya Veteriner Hekiminize giderken yolda başlayın. Örneğin kanamayı kontrol altında tutmaya çalışıyorsanız, önce uygulamaya başlayın ama bu sırada köpeğinizi arabaya koyun ve Veteriner Hekiminize kadar araba kullanabilecek birini bulun. Yolda uygulamaya devam edin. Eğer Veteriner Hekime güvenli ve çabuk şekilde ulaşma imkanınız yoksa siz ilk yardım uygularken telefona ulaşabilecek birini bulun.

Kanama
Eğer kanama 5 dakika içinde dinmezse, kanama bölgesine baskı uygulamak için aşağıdaki prosedürü takip etmelisiniz:

 • Yara üzerine temiz bir bez veya elinizle bile olsa basınç uygulayın. Eğer kan sızmaya devam ederse ilk koyduğunuz bandajın üzerine yeni bandajlar, pamuk veya bez uygulayın, eski bandajı yerinden kaldırmayın.
 • Eğer böyle bir basınç kanamayı durdurmazsa, bölgeye basınç uygulayabileceğiniz en yakın noktayı bulun ve atardamarı altta uzanan kemiğe doğru sıkıştırmaya çalışın. Bu işlemi yaparken parmaklarınızın düz kısmını kullanın, uç kısımlarını veya başparmağınızı kullanmayın.
 • Bütün bunlara rağmen kanama durmazsa alabileceğiniz son önlem turnike uygulamasıdır. Ancak bu uygulama yaralı bölgeye kan gitmesini önleyebileceği için kangrene yol açabilir. Sadece diğer yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda hayat kurtarmak için uygulayın.

Solunum Güçlükleri

Bir çok şey köpeklerde solunum güçlüklerine sebep olabilir. Örneğin akciğere giden hava yollarını tıkayan bir yabancı cisim veya eğer baygınsa köpeğin kendi dili, tasma, elektrik çarpması, suda boğulması veya göğüs bölgesindeki yaralanmalar sebep olabilir.

Suni Solunum:

 • Köpeğin ağzını açın, dilini kavrayıp boğazını görebilecek şekilde iyice dışarı çekin. Eğer bölgede kan veya akıntı bulunuyorsa silerek uzaklaştırın. Bölgeyi tıkayan bir şey varsa uzaklaştırın.
 • Tasma veya kısıtlayıcı bir şey varsa uzaklaştırın.
 • Eğer boğazında sıvı varsa veya durum suda boğulma nedeniyle oluşmuşsa köpeği arka bacaklarından tutarak baş üstü havaya kaldırın ve 15-30 saniye böyle tutun.
 • Eğer köpek hala nefes almıyorsa suni solunum yapmaya başlayın. Ağzını kapatın, ağzınızı köpeğin burnu üzerine yerleştirin, ve burnundan içeri akciğerlerine doğru havayı üflemek üzere nefes verin. Köpeğin göğsüne bakarak akciğerlerin şişmesini izleyin. Ağzınızı köpeğin burnundan uzaklaştırın ve bu işlemi dakikada 6 defa olmak üzere tekrarlayın. Bunları köpek kendi kendine nefes alana kadar veya siz onun tamamen öldüğünden emin olana kadar 30-60 dakika yapmanız gerekebilir.

Küçük Kesik ve Yaralar

Çizik, küçük ve bunun gibileri köpek tarafından da kolayca tedavi olabilen hasarlardır. Onların salyaları mikropları öldürerek hızlı iyileşme sağlar. Erişebildiği yaraları yalamasına izin verin. İsterseniz yarayı yumuşak bir sabun ve biraz suyla yıkayabilirsiniz. Pansumana gerek yoktur.

Kanama

Önemli kanamalar için önce bölgeye basınç uygulamalısınız. Eğer bu kanamayı kontrol altına almazsa turnike uygulayın. Bu turnikeyi yaraya yakın bölgeye ve yara ile kalp arasında kalacak şekilde uygulayın. İleri düzeyde tedavi için köpeği hemen bir Veteriner Hekime götürün.

Şok

Beyne kan gitmesine bir engel olduğu zaman şok meydana gelir. Şu semptomlar görülebilir:

 • Bilinç kaybı
 • Cam gibi gözler ve boş bakışalar
 • Tüylerin dikilmesi
 • Düzensiz nefes
 • Kusma

Şoktaki bir köpek zayıf kan dolaşımından dolayı vücut ısısını çabucak kaybetmeye başlar. Onu ılık bir battaniyeye sarın. Başını alçakta tutarak hemen bir Veteriner Hekime götürün.

Trafik Kazaları

Araba veya kamyon çarpmaları ciddi yaralanmalara sebep olabilir. Bu bir bacak kırığından iç organların yaralanmasına kadar bir çok şey olabilir. Bu tür yaralanmalar tıbbi girişimler gerektirir.

Önce acilen yapılması gereken şey kanamayı kontrol altına almaktır. Daha sonra şok durumu tedavi edilmelidir. Köpeğin ısırabileceğini unutmayın ve durumu hemen anlayıp ona bir ağızlık takın yada ağzını bağlayın. Eğer kemiklerde bir açık kırık görüyorsanız üzerine bir cebire (kemik uçlarını sabitleyecek sert bir cisim) bağlayın. Bunu ayrıca mukavva veya tahta ve biraz kablo ile yapabilirsiniz. Gereksiz yere kırık uçlarını hareket ettirmemeye dikkat edin. Onu hemen bir Veteriner Hekime götürün.

Yanıklar

Köpeklerde zaman zaman yanıklar oluşabilir. Onlar çocuklar gibidir ve bazen kendilerine zarar verebilecek durumlara girebilirler. Köpeklerde buharla, sıcak sıvılarla, ateşle ve hatta kimyasallar ile yanıklar oluşabilir. Eğer yanık şiddetli değilse ılık su e yumuşak bir sabun ile bölgeyi yıkayın, yüzeye yanık kremi uygulayın ve iyileşmeye bırakın. Eğer ciddi bir yanıksa tercihen bir saat içinde köpeği bir Veteriner Hekime götürün. Yola çıkmadan önce yanık bölgesini soğuk bir bez ile sarıp şoka karşı koruduğunuzdan emin olun.

Zehirlenme

Zehirlenme köpeklerde her zaman bir tehlikedir. Zehirlenmenin genel belirtileri konvulziyon (çırpınma), ağızda yanıklar ve bayılmadır. Hemen müdahale etmeniz gerekmektedir. Siz ilk yardıma başladığınız sırada Veteriner Hekiminize telefon ile ulaşacak birisine ihtiyacınız olacak. Eğer ne yedikten sonra zehirlendiğini biliyorsanız üzerindeki etikette zehirlenme durumunda neler yapılması gerektiğini okuyup yazanları uygulayın. Eğer köpeğiniz baygınsa kesinlikle onu kusturmaya çalışmayın. Köpeğin ağzında yanıklar varsa kusturmayın. Eğer ağız içi sağlıklıysa ve bilinci yerindeyse onu kusturabilirsiniz. Bunun için dil altına birkaç damla oksijenli su damlatabilir, koyu demli çay veya bu amaçla hazırlanmış şuruplar içirebilirsiniz. Kustuktan sonra mideyi zehirden koruması için ona süt veya 1 litre suya 6 yumurtanın akını karıştırıp içirebilirsiniz. İleri düzeydeki tedavi için onu hemen ir Veteriner Hekime götürmelisiniz.

Boğulma

Boğulmaya bir çok şey sebep olabilir. Genellikle bir kemik veya bunun gibi bir şey boğazına takılabilir ve aşağıdaki semptomlar görülür:

 • Zor nefes alma veya hızlı hızlı nefes almaya çalışma.
 • Köpüklü salya

Köpeğin ağzını açmayı deneyin ve hava yollarını tıkayabilecek nesneyi görmeye çalışın. Mümkünse oradan çıkarmaya çalışın. Eğer çıkaramıyorsanız daha fazla yardım hemen gereklidir, hemen Veteriner Hekiminizi arayın veya ona götürün.

Köpek Kavgaları

Neredeyse bütün köpekler hayatlarında bir defa başka bir köpekle kavga ederler. Bu nedenle köpekler bir araya gelirken dikkatli olmanız önemlidir. Köpeğiniz bu buluşmadan muhtelif ısırıklarla çıkabilir. Genellikle erkek köpeklerin birbiriyle kavgasına daha sık rastlanır ve kastrasyon bunun için bir önlem olabilir. Dişi köpekler de kendi aralarında kavga edebilir ama dişi ve erkek köpeklerin kavgalarına daha az rastlanır. Kavga sırasında köpek, sahibini o durumdayken tanımayabilir ve çok yaklaştığında ısırabilir. Kavga eden köpekleri ayırmak için bir battaniye kullanılabilir. Başlarından geçirilen battaniye ile köpekler birbirinden uzaklaştırılabilir. Veya yüzlerine gelecek şekilde su sıkılabilir.

Eğer küçük bir köpek ile büyük köpek kavga ediyorsa unutmayın büyük köpek her zaman kazanır! Böyle bir durumda aşağıdaki şartlar varsa ciddi bir yaralanmadan şüphelenebilirsiniz:

 • Köpek belirgin şekilde güç nefes alıyorsa
 • Siz ciddi bir yara görmeseniz bile köpek yerinden kalkamıyorsa
 • Göğüs veya karın bölgesinde herhangi bir yara varsa
 • Diş etleri solgun görünüyorsa
 • Ense veya omuz bölgesinde herhangi bir yara veya ezik varsa
  Böyle durumlarda:
 • Köpeği yakından inceleyerek göğüs bölgesinde içeri kadar açılan bir yara olup olmadığına, sırt bölgesinde yaralanma olup olmadığına ve kırık kemik olup olmadığına bakın.
 • Köpeği ılık bir battaniyeye sarın ama ısıtıcının yanına koymayın veya ısıtıcı bir ped kullanmayın. Aksi halde sok durumunu veya kanamayı şiddetlendirebilirsiniz.
 • Temiz bir bez ile göğüs veya karın bölgesindeki yaraları sarın.
 • Yaraları ciddi görünmese bile hemen Veteriner tedavisine başvurun.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

 • Termometre
 • Makas
 • Bandaj malzemesi (sargı bezi)
 • Cımbız
 • Tırnak makası
 • Oksijenli su
 • Göz pomadı
 • Plaster
 • Gazlı bez
 • Temiz bezler
 • Pamuk
 • Kanama durdurucu toz
 • Büyüteç
 • Hassas antibakteriyel sabun
 • Battaniye
 • Tasma kayışı
 • Pamuklu çubuk
   

Herşeyden önce veteriner hekiminize danışın.

 

Tüm Hakları Yeşil Park Veteriner Kliniğine Aittir. İzinsiz Kopyalanamaz
Barbaros Bulvarı Ressam Hamdi Bey Sk. No 14/1 Beşiktaş - İstanbul
Tel: 0212 327 8803 Fax: 0212 327 8557 e-posta: info@yesilpark.com