Yeni Pet Sahibi Olmak
Köpek Seçimi
Petinizin Yaşı
İlk Yardım Prosedürleri
Agresif Kedi ve Köpekler
Köpeklerde Saldırganlık
Yavru Kedi Bakım Kılavuzu (Kitapçık)

 

Randevular, aşı takibi, size özel bilgiler... Kliniğimize kayıtlıysanız aşağıdaki formu kullanarak tüm bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
(Hazırlık aşamasında)
Pet Adı:
Sahip Adı:
 

 

Tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Petinizle ilgili sorularınızı aşağıdaki alana girebilirsiniz
e-Posta
Adınız
Sorunuz:
 

Önceki Sorular

? Bu Bölüm Hazırlık Aşamasındadır.

 

PET PASAPORT UYGULAMASI

Avrupa Birliği'ne Türkiye'nin de içinde bulunduğu üçüncü ülkelerden giriş yapacak olan pet hayvanlarına yönelik yeni bir uygulama başlatılmıştır. Bu uygulama, 3 Temmuz 2004 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 1 Ekim 2004 tarihine kadar bir geçis süreci sonunda üye ülkelere seyahat edecek tüm petler için zorunlu hale gelecektir. Uygulama kapsamında;

 • Seyahatten en az 3 ay once pet hayvanından alınan kan örneğinin Avrupa Birliği tarafından yetki verilen bir laboratuvara gönderilmesi, kuduz antikorlarının titrasyonuna bakılıp yeterli antikor seviyesinin tespit edilmiş olması gerekmektedir. Yetkili laboratuvardan verilecek bu belge, diğer belgelerle birlikte petin seyahati boyunca yanında bulundurulacaktır. Belge alındıktan sonra, aşının koruma süresi bitiminde geciktirilmeden tekrarlanması durumunda bu testin tekrarlanması zorunlu değildir.
 • Kan alımından en az 30 gün önce pet hayvanının kuduz aşısının yapılmış olması gerekmektedir.

  Pet hayvanının ISO 11784 ve 11785 standartlarına uygun bir mikroçip taşıyor veya dövme ile tanımlanmış olması gerekmektedir. (Dövme'nin okunamaması durumunda pet'in seyahati tehlikeye
  girebileceğinden Mikroçip tavsiye edilmektedir. Belirli bir geçiş döneminin sonunda dövme işlemi tamamen kaldırılacak ve mikroçip tek geçerli tanımlama sistemi olacaktır)
 • İl tarım müdürlükleri Veteriner Hekimi tarafından imzalanmış, pet hayvanının giriş yapacağı ülkenin dilinde ve ingilizce olarak hazırlanmış standart sağlık sertifikası olmalıdır. (bu sertifika veriliş
  tarihinden itibaren 4 ay veya eğer aşının etki süresinin bitiş tarihi 4 aydan daha önce ise, etki bitiş tarihine kadar geçerlidir. Sertifika petin gideceği ülkenin dilinde hazırlanmış olmalı ve boşluklar İngilizce veya bu ülkenin kendi dilinde büyük harflerle doldurulmuş olmalıdır. )
 • İrlanda İsveç ve İngiltere bu yeni kuralların dışında kalmakta olup bu ülkelere giren tüm petlere karantina uygulamasına devam etmektedir. Diğer Avrupa Birliği ülkeleri için yukarıda belirtilen
  uygulama geçerlidir.
 • Pet sahipleri bir defada en fazla 5 pet ile birlikte seyahat edebileceklerdir.

Kliniğimizde bu uygulama kapsamında;

 • Kuduz titresi için kan tahlili (AB tarafından onaylı BioBest tarafından testten geçirilmektedir.)
 • Titre sertifikası
 • Mikroçip
 • Sağlık sertifikası

Hizmetleri verilmektedir. Tüm bu hizmetleri € 130 karşılığında paket olarak kliniğimizden alabilirsiniz.

Not: Yurt dışına çıkma imkanı olan pet hayvanlarının bu prosedüre bir an önce başlamalarında fayda vardır.çünkü bu gün karar verilse dahi en erken 4 ay sonra tüm işlemler tamamlanmış olacaktır.

Tüm bu işlemler pet hayvanının hayatı boyunca bir defa yapılması gerekmektedir. Yıllık kuduz aşıları zamanında yapıldığı sürece bu işlemlerden tekrar geçmesi gerekmemektedir.

 


 

 

Tüm Hakları Yeşil Park Veteriner Kliniğine Aittir. İzinsiz Kopyalanamaz
Barbaros Bulvarı Ressam Hamdi Bey Sk. No 14/1 Beşiktaş - İstanbul
Tel: 0212 327 8803 Fax: 0212 327 8557 e-posta: info@yesilpark.com